Péče o vaši kočku

Krmení dospělé kočky

Dospělá kočka s běžnou mírou aktivity vyžaduje udržovací stravu. Můžete jí pomoci, aby si udržela dobré zdraví i vitalitu, a to výběrem kvalitního krmiva, které je komplexní, vyvážené a vhodné pro dospělé kočky, nebo pro kočky ve všech vývojových fázích.

 

K výživě koček by se mělo přistupovat individuálně, mezi faktory ovlivňující množství jídla vyžadovaného typickou dospělou kočkou, aby si udržela dobrý tělesný stav, patří míra aktivity, teplota a tělesný metabolismus. Dobrý tělesný stav vaší kočky můžete zkontrolovat pomocí těchto tří charakteristik:

   - Tělo má správné proporce

   - Za hrudním košem je viditelný pas

   - Žebra jsou dobře hmatná, pokrývá je jen tenká vrstva tuku

Protože kočky obvykle jen tak „uzobávají“, měly by mít jídlo přístupné po celý den. Dobrou hydrataci byste měli podporovat a udržovat tím, že kočka bude mít po celý den přístupný zdroj čerstvé a čisté vody.

Dospělá kočka obvykle vyžaduje vyšší podíl bílkovin v potravě a jiný poměr živin než pes. Dospělé kočky, podobně jako koťata, potřebují, aby se jim do krmiva přidával taurin. Na udržovací stravu může kočka přejít v roce. Udržovací strava se však nehodí pro koťata a březí nebo kojící samice – v těchto obdobích mají kočky zvláštní výživové potřeby.

I v případě, kdy jsou všechny faktory stejné a jedná se o dvě kočky obdobné velikosti, věku i míry aktivity, mohou potřebovat různé množství potravy, protože mají různě rychlý metabolismus. Vaše kočka také nemusí mít každý den stejnou chuť k jídlu a nemusí sníst stejné množství krmiva. Ztráta chuti k jídlu a jeho odmítání nemusí u dospělých koček znamenat závažnější problém, pokud tedy nepřetrvávají několik dní a kočka neprojevuje známky nemoci. Vyskytnou-li se nějaké podezřelé příznaky, nejlépe problém rozpoznáte a napravíte, když kočku necháte vyšetřit veterinářem.